“Talants var būt dots daudziem, bet izkopt un pierādīt tā izcilību spēs tikai darbā neatlaidīgākie.”
/Vilhelms Purvītis
Pētot Vilhelma Purvīša dzīves stāstu, iegūstam ne tikai ieskatu viņa mākslinieciskajās izpausmēs, bet arī atklājam, cik nozīmīgs studiju laikā bijis viņa skolotājs Arhips Kuindži (1841–1910). Šīs divas personības ne tikai izceļas kā brīnišķīgi mākslinieki, bet arī kā strikti un zinoši pedagogi, kuri mācekļiem nodod savas profesionālās iemaņas, kā arī veicina viņu personības attīstību.
Vilhelmam Purvītim nepietika ar Latvijas robežām, viņš veda savus audzēkņus ceļojumos uz ārzemēm, piedāvājot viņiem neaizmirstamu iespēju gūt dziļu starptautisku mākslas un kultūras pieredzi pasaules muzejos. Šis neordinārais piedzīvojums ne tikai paplašināja jauniešu redzesloku, bet arī bagātināja viņu mākslas izpratni, piedāvājot jaunu redzējumu un iedvesmojot topošos māksliniekus. Šo ceļojumu burvība slēpjas ne tikai izcilo gleznu priekšstatos, bet arī jaunas sapratnes un atklājumu veidošanos brīžos, kas ietekmē katru jaunieti, uzsākot viņu pašu unikālo mākslas ceļu.
Šī pieredze ir svarīgs posms topošo mākslinieku attīstībā. Tas ir stāsts par radošiem cilvēkiem, kas ne tikai rada skaistas lietas, bet arī ar prieku dalās savos iespaidos un iedvesmo citus ar savu bagāto mākslas pasauli.
“Purvīša muzejs” kopā ar Jaņa Rozentāla Mākslas skolu 2023. gadā radījis Jauno mākslinieku balvu “PAVASARIS”. Šī balva vērsta uz jauno talantu atbalstīšanu, viņu profesionālās, kā arī personīgās izaugsmes veicināšanu un ainavas kā mākslas žanra popularizēšanu. Tā ietver gan plenēru, gan kultūrizglītības programmu, gan brīvdabas izstādi “Vecjaužu” ainaviskajā teritorijā. Konkurss piedāvā laureātam vai laureātu grupai unikālu iespēju saņemt stipendiju kultūras un mākslas pieredzes iegūšanai Eiropas muzejos un kultūras vietās.
Balvu var iegūt jaunie mākslinieki vecumā no 16 līdz 20 gadiem no Latvijas profesionālajām un profesionālās ievirzes mākslas skolām. Pirmajas konkursos piedalās Jaņa Rozentāla Mākslas skolas un Cēsu Mākslas skolas audzēkņi.
Būtiska nozīme ir arī brīvdabas izstādes vērotājiem, kuriem ir iespēja balsot par “Skatītāju simpātiju”. Balvu nosaka “Purvīša muzeja” apmeklētāju balsojums.
Konkursa darbus vērtē žūrija, kura sastāv no mākslas, mākslas zinātnes un kultūras nozarē pieredzējušiem profesionāļiem. Tās priekšsēdētājs: Jurģis Krāsons – kinomākslinieks, izstāžu mākslinieks, “Purvīša muzeja” izstādes “Septiņi gudrie” mākslinieks, Ansis Rozentāls – gleznotājs, Latvijas Mākslas akadēmijas mākslas zinātnes docents, Sandra Strēle – gleznotāja, ainaviste, Latvijas Mākslas akadēmijas docente, Ants Grende – Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” valdes priekšsēdētājs, Elizabete Pavlovska – SIA “Ziedoņa klase” valdes priekšsēdētāja, Jānis Holšteins – Upmanis – biedrības “Purvīša muzejs” valdes loceklis, mūziķis, Kristians Brekte – mākslinieks – scenogrāfs, Latvijas Mākslas akadēmijas asoc.profesors, glezniecības katedras vadītājs. Ik gadu žūrijai pievienojas balvas laureāts.
Vērtējuma kritēriji ietver darba ideju, oriģinalitāti, tehnisko risinājumu, radošo garu, siltumu, enerģiju un darba mīlestību.
Jaunie mākslinieki, piedaloties šajā konkursā, konkurē par finansiālu atzinību un iespēju iegūt starptautisku pieredzi. Kā arī radot jaunus mākslas darbus, veicina Purvīša mantojuma saglabāšanu un piedalās Latvijas ainavas kā mākslas žanra veidošanā. Balvas pasniegšana un izstāde “Vecjaužos” ir iespēja sabiedrībai baudīt, iepazīt un novērtēt jauno mākslas paaudzi.
2023. gadā jauno mākslinieku balvu “PAVASARIS” un ceļazīmi 1000 EUR vērtībā ieguva Elizabete Beatrise Tūna. Elizabete ir arī Skatītāju simpātijas balvas laureāte (balvā rezidences iespēja Imanta Ziedoņa vasaras mājā Murjāņos).
Konkursā piedalījās: Elza Jansone (Ezra), Nadīna Ivanova, Beatrise Brieze, Anastasija Vavilova, Madara Putne, Patrīcijas Landmane, Evelīna Āboltiņa, Evelīna Bikiņa, Anna Zīle Lukstiņa, Valērija Astošonoka, Jānis Grāvītis, Eva Ansule, Anastasija Sirotska, Irbe Ernštreite, Marta Klepere, Viktorija Jakovļeva, Elizabete Rūsīte, Ernests Rudzuroga, Ance Mežaraupe, Elizabete Beatrise Tūna, Zelda Viktorija Jansone, Marta Štauere, Valers Arturs Vītols.
Projekts tapa pateicoties Kultūras ministrijas, MIKC NMV Jaņa Rozentāla Mākslas skolai, Cēsu novada Kūltūras pārvaldes, A/S “Latvijas Finieris” un Vivacolor Latvija atbalstam.