“Cik ilgi vēl dzīvošu, mana dzīve iet uz beigām. Es jau atbraucu tik uz miršanu, bet manu dzīves darbu vajaga glābt. Citādi es esmu veltīgi dzīvojis”

/Vilhelms Purvītis

 

Otrā Pasaules kara laikā, Vācijas okupētajā Rīgā, bija izveidots speciāls birojs, kas nodarbojās ar Latvijas kultūras mantojuma apzināšanu, ko bija paredzēts izvest (lasīt – nozagt) no Latvijas.

Plāns tika realizēts 1944.gada rudenī un arī Vilhelma Purvīša gleznas, kas atradās Latvijas Mākslas muzejā, tika aizvestas uz Vāciju. Mērķis – Linza (Austrija), kur bija plāns izveidot “Hitlera mākslas muzeju”. Tā ekspozīciju sastādītu okupētajās teritorijās nozagtās mākslas vērtības.

TV raidījuma sižets par nozagtajiem dārgumiem un to likteni varat noskatīties šeit.

Vilhelms Purvītis nolēma sekot līdzi savām gleznām un devās trimdā uz Vāciju, izvedot līdzi vēl vairākus simtus savu mākslas darbu. Tiek lēsts, ka uz Vāciju 1944.gada rudenī tika izvestas aptuveni 900 Vilhelma Purvīša gleznas.

“Purvīša muzejs” ir uzsācis šo notikumu pētniecību, un pateicoties dokumentu digitalizācijas procesam pasaules arhīvos, tas ir uzgājis gan atslepenotus dokumentus, gan nopietnus pierādījumus, lai dotos 1.ekspedīcijā uz Vāciju.

Kultūras Ministrijas finansējums mums ir ļāvis uzsākt pētniecības soļus, tai pat laikā finansējums ekspedīcijai mums jāmeklē pašiem.

Ekspedīcijas izmaksas lēšam ap 16 000,- eur (vēl tiek precizēti izdevumi, jo vēlamies ekspedīcijas gaitu nofilmēt, lai parādītu Latvijas sabiedrībai).